Dzīvnieki, insekti

Nevienam nav noslēpums, ka uz pasaules neesam tikai mēs vieni – ap mums ir simtiem un tūkstošiem dzīvnieku, kustoņu, rāpuļu un kukaiņu. Citi izskatās tik mīlīgi un pūkaini, ka gribas tiem iet klāt un tos paglaudīt, savukārt citi nepavisam nav pievilcīgi un mēs no tiem baidāmies. Taču visiem mums jāmācās sadzīvot šajā pasaulē. Tāpēc svarīgi atcerēties dažas būtiskas lietas.

Dzīvnieka kodums

Nedrīkst aiztikt svešu dzīvnieku, lai cik mīlīgs tas liktos. Tāpat neaiztiec arī savu mājdzīvnieku, kad tas ēd, jo dzīvnieks rīkojas instinktīvi un var tev uzbrukt, lai aizsargātu savu barību.

Ja tevi vai tavu draugu ir sakodis vai stipri saskrāpējis kāds dzīvnieks, pastāv risks inficēties ar trakumsērgu, tāpēc brūce būs jāatrāda ārstam.

Dzīvnieki

KO DARĪT?

Sauc palīgā pieaugušo, koduma vietai jāuzliek tīrs pārsējs un kopā ar pieaugušo jādodas pie ārsta vai jāzvana ātrajai palīdzībai.

Čūskas kodums

Ja kopā ar māmiņu vai tēti esi devies sēņot un pamani čūsku – turies pa gabalu! Meži, mežu izcirtumi ir vietas, kur bieži var sastapt čūskas. Tāpēc dodoties ogot vai sēņot – vienmēr velc kājās gumijas zābakus! Tie tevi pasargās no iespējas, ka čūska var iekost.

Taču citreiz čūskas var mūs pārsteigt arī vietās, kur nepavisam neesam gatavi tās satikt – tās var ieklīst arī māju pagalmos vai apdzīvotās vietās. Tāpēc ATCERIES čūskām nevajag tuvoties un nevajag tās aiztikt, bakstīt vai kaitināt. Čūska visticamāk ir vairāk nobijusies par tevi, taču gatava sevi aizsargāt tad, ja sajūt draudus. Ja to neaiztiksi un aši dosies prom, tā visticamāk pati aizmuks.

čūska

KO DARĪT?

1) Ja tomēr čūska ir iekodusi, nekavējoties sauc palīgā pieaugušo vai zvani 112.

2) Kamēr gaidi mediķu ierašanos, sakosto vietu neaiztiec, neberzē, centies nekustināt. Vari uzlikt vēsu kompresi – saslapināt vēsā ūdenī auduma gabalu vai salveti.

Kukaiņu kodums

Apkārtējā vidē kukaiņi var būt daudz un dažādi, īpaši vasaras laikā ar tiem sastopamies katru dienu – piemēram, odi, mušas. Nepatīkamāki ir lapseņu un bišu kodumi, taču vairumā gadījumu tie nav bīstami, ja vien cilvēkam nav alerģija vai arī kodumi nav daudz.

ATCERIES! Lapsenēm garšo saldi ēdieni un dzērieni, tāpēc pavasarī un vasarā vienmēr pirms ko saldu bāz mutē der pārliecināties vai uz ēdiena un dzēriena nav apsēdusies kāda lapsene un laiski nemielojas ar kārumiem.

Lapsenes

KO DARĪT?

1) ja ir iekodusi bite vai lapsene vari uzlikt vēsu kompresi – saslapināt vēsā ūdenī auduma gabalu vai salveti.

2) ja kodums ir mutē, kaklā vai uz sejas – nekavējoties meklē pieaugušā palīdzību vai zvani 112. Kamēr gaidi mediķu ierašanos, vari pasūkāt ledus gabaliņu vai maziem malkiem dzert vēsu ūdeni.

Ērces kodums

Ērce

Ērces var būt jebkur – ne tikai mežā, pļavā vai laukos, bet arī pilsētā un parkos. Daļa ērču var pārnēsāt cilvēkiem bīstamas slimības – ērču encefalītu un Laima slimību. Tāpēc, ja jūti uz ķermeņa piesūkušos ērci, nerauj to ārā! Sauc palīgā pieaugušo un dodieties pie ārsta.