Kas ir trauma?

Trauma ir bojājums uz ķermeņa tas var būt pušums, zilums, nobrāzums, sāpīga roka, sāpīga kāja, sāpoša galva, sāpošs vēders. Traumas var būt dažādas – citreiz var tecēt asinis, citreiz tikai rasties puns. Taču visos gadījumos ir jāizturas uzmanīgi, jo traumas var būt arī nopietnas. Ļoti nopietnas traumas var būt, ja cilvēks pēc kritiena vai sitiena paliek guļošs un izskatās kā aizmidzis. Šādā gadījumā ir nekavējoties jāsauc palīgā pieaugušais vai jāzvana glābšanas dienestam 112. Nekādā gadījumā stipri nekrati cietušo un nemēģini piecelt viņu kājās, jo visticamāk viņš ir bezsamaņā.

Vēdera trauma

Iedomājies, ka esat parkā ar draugiem, kur spēlējat bumbu. Spēcīgs sitiens pa bumbu, kura var kādam no taviem draugiem netīšām trāpīt pa vēderu. Sitiens ir bijis tik spēcīgs, ka cietušais no sāpēm guļ sarāvies un nevar pakustēties.

KO DARĪT?

1) Nekavējoties sauc palīgā pieaugušo vai zvani 112

2) Jautā kā viņš jūtas, runā ar viņu un centies nomierināt, saki, lai nekustas un necenšas celties kājās, kamēr neierodas palīdzība

3) Ja cietušajam ērtāk ir gulēt uz sāna, pieraujot ceļus klāt pie vēdera, tad noteikti šādā pozā viņš arī jāatstāj, jo tas palīdz mazināt stiprās sāpes.

Galvas trauma

Dažādas sportiskas aktivitātes ir svarīga bērnu ikdienas sastāvdaļa – skrituļslidošana, braukšana ar velosipēdu, arī vienkārša rotaļāšanās pagalmā – kāpšana kokos, rāpšanās kādās augstākās vietās. Taču gadās arī krist un nereti šādos kritienos var sasist galvu jeb gūt galvas traumu. Galvas trauma var būt nopietna, ja cietušais ir apdullis, jūtas slikti, var būt arī asiņošana.

KO DARĪT?

1) Nekavējoties sauc palīgā pieaugušo vai zvani 112

2) Cietušajam ērtāk būtu iekāroties pusguļus stāvoklī – atgulties, bet galvu atstāt augstāk, atbalstot to pret somu, sienu, sētu, koku – jebko, kas var palīdzēt būt par galvas atbalstu.

3)Jautā kā viņš jūtas, runā ar viņu un centies nomierināt, saki, lai nekustas un necenšas celties kājās, kamēr neierodas palīdzība.

Atceries!

VIENMĒR JĀVELK ĶIVERE UN AIZSARGI

Mugurkaula trauma

Ļoti smagas traumas var gūt savainojot muguru. Mugurkauls ne tikai satur kopā visu cilvēka balsta sistēmu, bet nodrošina arī ķermeņa kustības visos virzienos. Savainojot mugurkaulu, cilvēks var palikt pat paralizēts – nespēt vairs staigāt un pilnvērtīgi kustēties. Bērni muguras traumas visbiežāk gūst:

  • lēkājot pa batutu mēģinot izpildīt akrobātiskus elementus. Tādēļ atceries – akrobātiskus batuta trikus vari mēģināt izpildīt tikai tad, ja esi sporta nodarbībās, kurās trikus apgūst zinoša un pieauguša cilvēka klātbūtnē un uzraudzībā. Nekad nemēģini tos izpildīt mājās, ciemos pie draugiem. Ja tavs draugs tos māk, tas nenozīmē, ka arī tev ir jāmēģina tie izpildīt. Tā var gūt ļoti nopietnas traumas;
  • lecot ūdenī no augstuma. Tu nekad nevari zināt, cik šajā vietā ir dziļš un vai ūdenī nav kāds akmens vai cits priekšmets. Lecot ūdenī iespējams gūt kā galvas traumas, tā arī ļoti nopietnas muguras traumas.

KO DARĪT?

1) Nekavējoties sauc palīgā pieaugušo vai zvani 112

2) Cietušo nedrīkst kustināt un nedrīkst ļaut citiem viņu kustināt.

3) Kamēr gaidi palīdzību, Tu vari draugu censties nomierināt, runāt ar viņu un neatstāt vienu.

Atceries!

NEKAD NELEC ŪDENĪ UN NEIZPILDI AKTOBĀTISKUS TRIKUS BATUTĀ, JA NEESI TO MĀCĪJIES UN APGUVIS SPORTA NODARBĪBĀS

Deguna asiņošana

Spēlējoties, skraidot un dauzoties ar citiem bērniem gadās sasist degunu, kas var izraisīt deguna asiņošanu. Tā kā degunā ir daudz sīku asinsvadiņu, tie var stipri asiņot, taču bieži vien tas nav tik nopietni kā tas izskatās. Galvenais ir nenobīties. Ja trauma nav nopietna, tad parasti deguna asiņošana apstājas pati no sevis.

KO DARĪT?

1) Sauc palīgā pieaugušo.

2) Vislabāk cietušajam apsēsties un noliekt galvu uz priekšu. Uz deguna var uzlikt vēsu kompresi saslapināt vēsā ūdenī auduma gabalu vai salveti.