Novietošana

APRŪPĒJAMĀ NOVIETOŠANA 30 GRĀDU SLĪPUMĀ AR SPILVENU

APRŪPĒJAMĀ NOVIETOŠANA 30 GRĀDU SLĪPUMĀ AR SEGU

Aprūpējamā novietošana 30° slīpumā ar spilvenu

Slīpums tiek izmantots, lai mazinātu spiedienu uz kādu no ķermeņa daļām, kas ļauj izvairīties no izgulējumu rašanās. Nedaudz paceļot kādu konkrētu ķermeņa daļu uz to samazinās spiediens un uzlabojas asinscirkulācija.
Šajā sadaļā parādīts kā pacelt aprūpējamā ķermeņa vienu pusi.

No aprūpējamā galvas apakšas izņem spilvenu. Aprūpējamā tālāko kāju saliec celī, tālāko roku noliek uz krūtīm. Turot aiz saliektā ceļa un pleca, pagriež aprūpējamo uz savu pusi.

Vienu spilvenu paliek zem pleciem un lāpstiņām.
Otru liek zemāk, zem gurniem.

Pēc tam apgulda aprūpējamo atpakaļ uz muguras.

Lai mazinātu iespējamo spiedienu uz nepacelto plecu, aprūpētājs saņem aprūpējamo aiz abiem pleciem un nedaudz pavelk uz savu pusi.
Tas pats tiek izdarīts ar gurniem.

Kājas aprūpējamais var turēt kā ērtāk. Ja aprūpējamais grib turēt kājas saliektas, tad jāraugās, lai tās nesaskartos. Tāpēc starp ceļiem, potītēm vai ikriem ievieto dvielīti vai citu auduma gabalu. Ja tiek izmantots pārlocīts dvielis, tad jāraugās, lai šuves būtu uz iekšpusi un nespiestu, jo tas var veicināt izgulējumu rašanos.
Arī zem papēžiem paliek dvielīti, lai arī mazinātu spiedienu.

Zem aprūpējamā galvas novieto atpakaļ spilvenu.
Jāraugās, lai ausu ļipiņas nav atlocījušās, vai netiek piespiestas briļļu kājiņas. Ja dāmai ir lieli auskari jāraugās ,lai arī tie netiktu piespiesti.

Aprūpējamā novietošana 30° slīpumā ar segu

Izmantojot segu jārīkojas tieši tāpat kā ar spilveniem. Vēlams izmantot stingrāku segu. Segu var novietot arī zem matrača. Tad ir lielāka varbūtība ka sega neizkritīs gadījumā, ja aprūpējamais ir aktīvs un daudz kustās.